Zakup mieszkania w Hiszpanii na wynajem: czy to się opłaca?

Masz pieniądze, których nie chcesz odkładać na lokacie? Szukasz rozsądnej inwestycji, która przez lata będzie przynosić spore zyski? Wynajem wakacyjny w Hiszpanii to znakomite rozwiązanie, jeśli chcesz kupić nieruchomość na urlop, ale także na niej zarabiać. Hiszpania to jeden z najbardziej lubianych kierunków wakacyjnych Polaków, a moda na wynajmowanie domów i mieszkań nie przeminie, a w dobie pandemii koronawirusa jeszcze bardziej się rozwija.

Wynajem wakacyjny — Hiszpania czeka!

Osoba, która posiada nieruchomość, np. dom w Hiszpanii, może z niej korzystać w dowolny sposób. Wielu inwestorów decyduje się na zakup domu, by mieć stałe miejsce, w którym można wypocząć. Kiedy praca nie pozwala na wielotygodniowe przebywanie na terenie Półwyspu Iberyjskiego, lokal można wynająć. Wystarczy poinformować o takiej możliwości rodzinę i znajomych, skupić się na wynajmie osobom, których zna się osobiście. Można także wystawić swoją nieruchomość na wynajem w znanych portalach. Wystarczy dokładny opis warunków mieszkania, kilka zdjęć i rozsądna cena, a znajdą się lokatorzy z całego świata. Zarządzanie nieruchomością, sprzątanie czy pielęgnację ogrodu można zlecić lokalnym firmom. Oznacza to, że wynajmowanie mieszkania lub domu w Hiszpanii nie wiąże się z dodatkowymi obowiązkami i koniecznością stałego mieszkania w tym kraju. Można czerpać z najmu comiesięczny dochód pasywny, mieć własne lokum na wakacje, a kiedy zajdzie taka konieczność, sprzedać nieruchomość. Warto przy tym dodać, że nieruchomości w Hiszpanii wciąż drożeją....

Hiszpania, ale gdzie?

Hiszpania rozciąga się na znaczną część Półwyspu Iberyjskiego, obejmuje też dwa archipelagi: Baleary i Wyspy Kanaryjskie. Gdyby wskazać miejsce, które cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników plażowania i kąpieli w ciepłej wodzie na pewno jest nim Alicante. Miasto na wybrzeżu Costa Blanca gwarantuje znakomitą pogodę przez większość roku, szerokie plaże, doskonałą infrastrukturę dla osób kochających sporty wodne. Do Alicante w sezonie urlopowym przyjeżdża około 750 tys. turystów, także z Polski. Miasto i okolice to baza wypadowa także dla osób, które lubią zwiedzać zabytki, kochają hiszpański temperament i tutejsze jedzenie. Co ważne, do Alicante przyjechać można nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią czy zimą, kiedy temperatura powietrza wynosi 15-18 stopni Celsjusza. Alicante oraz okolice do doskonała lokalizacja, w której wakacyjny wynajem ma rację bytu przez cały rok.

Czy Polacy lubią jeździć do Hiszpanii?

Co roku urlop za granicą spędza prawie 7,5 mln Polaków, a aż 6-10% z nich wybiera właśnie Hiszpanię. Urlop w Hiszpanii nie jest zarezerwowany tylko i wyłącznie dla klientów biur turystycznych. Tanie loty z Polski sprawiły, że wielu polskich globtroterów decyduje się na samodzielną organizację wypoczynku. Do Alicante bezpośrednio latają samoloty z Modlina, Warszawy — Okęcie, Wrocławia, Poznania i Krakowa, a koszt jednego biletu to tylko 140-300 zł. Co ważne, coraz więcej turystów z Polski omija szerokim łukiem hotele, a wybiera prywatne nieruchomości, zwłaszcza te, które oferuje rodak mówiący i piszący po polsku, co nie powoduje barier językowych.

Pomoc w zakupie nieruchomości

Jeśli wciąż obawiasz się zakupu nieruchomości, pamiętaj, że wynajem wakacyjny w Hiszpanii cieszy się zainteresowaniem przez cały rok. Kuszące są też ulgi podatkowe w Hiszpanii. Podatek od wynajmu nieruchomości w Hiszpanii składa się podatku dochodowego o wysokości 19%. Kupując mieszkanie na wynajem w Hiszpanii można liczyć nie tylko na zainteresowanych ofertą rodaków, ale także na liczne odliczenia podatkowe dostępne dla nierezydentów. Dotyczą one wynajmu krótkoterminowego, jak i wynajmu długoterminowego. Właściciele domów mogą skorzystać z ogromnych ulg podatkowych. Są to między innymi odsetki od kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości, podatki lokalne i opłaty administracyjne oraz dopłaty. Ulgi podatkowe obejmują także wydatki wynikające ze sformalizowania umów najmu. Odliczyć można też koszty konserwacji nieruchomości czy opłaty do wspólnoty właścicieli, składki na ubezpieczenie domu i naprawy nieruchomości oraz faktury za media. Opłaty adwokackie są w 100% odliczane od podatku. W zakupie nieruchomości na wynajem w Hiszpanii pomoże doświadczone biuro nieruchomości specjalizujące się w przeprowadzaniu takich transakcji. Pracownicy udzielają porad i znajdują ciekawe propozycje na rynku, by klient mógł cieszyć się przynoszącą zyski nieruchomością.