Zakup mieszkań od dewelopera

Sześć kroków do bezpiecznego zakupu mieszkania od dewelopera

Zakup mieszkania wiąże się z ogromnym kosztem i stanowi największą inwestycję w życiu większości ludzi. Właśnie dlatego trzeba dołożyć starań, by maksymalnie zminimalizować wszelkie ryzyko. W tym celu warto dokładnie zastanowić się nad zakupem i odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Gdzie znajduje się nieruchomość?

Lokalizacja jest jednym z najważniejszych czynników dotyczących nieruchomości, ponieważ bezpośrednio przekłada się na późniejszy komfort życia. To od niej będzie zależała jakość dojazdów do pracy lub szkoły. Od tego w jakiej dzielnicy znajduje się nieruchomość, zależy również bezpieczeństwo oraz dostęp do sklepów, parków czy obiektów użyteczności publicznej.

Na tym etapie należy pamiętać, że firma deweloperska ma obowiązek przygotować prospekt informacyjny dotyczący planowanych inwestycji mających powstać w promieniu kilometra i mogących obniżyć komfort życia. Nie należy jednak na tym poprzestawać, warto również samemu przeprowadzić research dotyczący okolicy.

Czy deweloper jest rzetelny?

Istnieje wiele rozwiązań, mających zapewnić bezpieczeństwo kupującym np. rachunki powiernicze, czy ustawa deweloperska. Mimo tego, upadłość dewelopera zawsze będzie wiązać się ze stresem oraz licznymi problemami. W związku z tym, trzeba dokładnie zapoznać się z sytuacją w jakiej znajduje się dana firma. Warto zebrać opinie na temat danej spółki, obejrzeć inne realizowane inwestycje lub porozmawiać z osobami, które wcześniej korzystały z usług tego dewelopera.

Co kupujemy?

Przed zakupem warto zapoznać się z informacjami znajdującymi się w księdze wieczystej, do której dostęp można uzyskać przez internet. Warto sprawdzić, czy działka nie jest obciążona hipoteką inną niż ta, dotycząca budowy.

Czy jest możliwość skorzystania z rachunku powierniczego?

Rachunek powierniczy ma na celu ochronę kupującego, w przypadku gdyby deweloper nie wywiązał się z zadania. Zakłada się go za pośrednictwem banku. Kupujący wpłaca na niego pieniądze, które trafiają do dewelopera, wraz z postępem prac nad nieruchomością.

Jakie zapisy znajdują się w dokumentach, które podpisujemy?

Podpisując umowę deweloperską należy zwrócić uwagę na to, co zawiera. Powinno się dokładnie zapoznać ze wszystkimi zapisami. Warto zwrócić uwagę, czy znajduje się na niej data ukończenia budowy i przeniesienia własności, opis standardu wykończenia, czy otoczenia budynku. Każdy zapis stanowi nasze zabezpieczenie, jeśli chodzi o stan budynku.

W jakim stanie jest mieszkania podczas odbioru?

Odbiór mieszkania może być emocjonującym przeżyciem, jednak trzeba podejść do niego ze spokojem. Należy sprawdzić, czy wszystko zostało wykonane tak, jak zostało to wcześniej ustalone i nie ma żadnych błędów konstrukcyjnych.