Podatki

Jeżeli zaciągamy kredyt hipoteczny to bank wymaga, żeby środki na pokrycie kosztów zakupu , oraz pozostała kwota do pełnej ceny znalazły się przed podpisaniem aktu notarialnego na prywatnym koncie klienta powiązanym z udzielonym kredytem hipotecznym. Najpóźniej 1 dzień przed aktem.


 1. Przy zakupie nieruchomości normalnie płaci sie podatek od przeniesienia praw własności 10%(rynek wtórny) i 10% rynek pierwotny plus koszta notarialne ( od 0,4 do 0,8 proc.), koszt wpisu do Księgi Wieczystej (od 0,02 - 0,4 proc.). Łączny koszt to około 11-13% wartości transakcji w przypadku zakupu z rynku wtórnego i okolo 15/16 % w przypadku zakupu od developera.

  Przy sprzedaży nieruchomości przez nierezydenta notariusz zatrzymuje 3% zdeklarowanej wartości sprzedaży. Jest to nominalny podatek od transakcji sprzedaży
 2. Koszty i opłaty

  Opłata abonentowa za zaopatrzenie w wodę za kwartał wynosi 36, 01 Euro, za elektryczność – 9, 08 Euro każdego miesiąca (3,3 kW).
  Rachunki płacone są automatycznie poprzez obciążanie konta klienta (oczywiście za jego zgodą)
  Wypełnienie deklaracji podatkowej to koszt 140 Euro za pierwszą nieruchomość plus 24 Euro za każdą następną (garaż, działkę, drugie miejsce zamieszkania).
 3. Podatki

  W Hiszpanii funkcjonują dwa coroczne podatki, które właściciele nieruchomości, nierezydenci, zobowiązani są płacić:
  • Impuesto sobre la Renta de no Residentes (rozliczenie roczne dla nierezydentów z tytułu posiadania nieruchomości o przeznazceniu wakacyjnym)–  podatek od nieruchomości o przeznaczeniu wakacyjnym.
  • Impuesto Sobre Bienes Inmuebies (IBI) –  coroczny podatek municypalny, który płacony jest w sierpniu lub we wrześniu i waha się od 150 do 1000 Euro w skali roku, w zależności od wartości oraz położenia nieruchomości.

Forma finansowaniaGotówkaGotówkaKredytKredyt
Rynek Pierwotny Wtórny Pierwotny Wtórny
Podatek od przeniesienia 10% 10% 10% 10%
Notariusz Stawka zależy od wartości nieruchomości

Od 0,4 do 0,8 %
Stawka zależy od wartości nieruchomości* Stawka zależy od wartości nieruchomości* Stawka zależy od wartości nieruchomości*
Podatek skarbowy AJD 1.5% od wartości nieruchomości x 1.5% od wartości nieruchomości i 1.5% od wartości kredytu 1.5% od wartości kredytu
Wpis do księgi wieczystej Stawka zależy od wartości nieruchomości*

Od 0,02 do 0,4%
Stawka zależy od wartości nieruchomości* Stawka zależy od wartości nieruchomości* Stawka zależy od wartości nieruchomości*
Wycena nieruchomości x x 300-500€ 300-500€
Prowizja bankowa za otwarcie kredytu (jednorazowa) x x 1.2 - 2.75% 1.2 - 2.75%
Razem 12.7% 11.2% 16% (wliczona prowizja bankowa 1.2%) 15%

* W przypadku kredytu potrzebne są 2 akty notarialne: AKT KUPNA/SPRZEDAŻY (zawierany pomiędzy kupującym i sprzedającym) i AKT KREDYTU HIPOTECZNEGO (pomiędzy kupującym i bankiem) Notariusz pobiera opłaty za każdy z tych dokumentów. W przypadku zakupu za gotówkę, wszystkie koszty zakupu należy uiścić w ciągu 30 dni roboczych od podpisania aktu notarialnego.