Podatki w Hiszpanii

Wiele osób zastanawia się, jakie podatki trzeba zapłacić, kupując lub sprzedając dom w Hiszpanii. Poniżej znajdziesz niezbędne informacje na ten temat. Zapraszamy do lektury!

 

Kupno nieruchomości – podatki w Hiszpanii

 

Kupując dom w Hiszpanii, trzeba opłacić następujące podatki:

 

 • VAT – ten podatek obowiązuje każdą osobę, kupującą nowo wybudowaną nieruchomość na terenie Hiszpanii. Oznacza to, że nabywając budynek od dewelopera na własność, konieczne jest opłacenie VAT-u. Kwota tego podatku jest obliczana jako 10% wartości sprzedaży.
 • ITP – czyli podatek od przeniesienia własności. Dotyczy on osób, które nabywają nieruchomości z drugiej ręki. Nie obowiązuje on tych, którzy zakupili dom od dewelopera. Należy pamiętać, że ITP musi być opłacone we Wspólnocie Autonomicznej, na której obszarze znajduje się nieruchomość. Kwota podatku zależy od prywatnej sytuacji podatnika oraz Autonomicznej Wspólnoty.

 

Jakie podatki musi zapłacić właściciel nieruchomości w Hiszpanii?

 

Osoba posiadająca nieruchomość znajdującą się na terenie Hiszpanii jest zobowiązana do zapłacenia następujących podatków:

 

 • IBI – ten podatek musi zapłacić każda osoba prawna i fizyczna, posiadająca na własność nieruchomość w Hiszpanii. Opłaty dokonuje się dnia 1 stycznia w ratuszu, pod który podlega nieruchomość. Kwotę podatku IBI oblicza się na podstawie jej wartości katastralnej. Oznacza to, że koszt podatku od aktywów nieruchomości jest zależny od miejsca położenia budynku oraz prywatnej sytuacji właściciela.
 • IRPF (podatek dochodowy) – w zeznaniu rocznym trzeba oświadczyć, że jest się posiadaczem nieruchomości. Jeśli dana osoba mieszka na stałe w swoim lokalu, to jest zwolniona z tego podatku. Natomiast jeśli budynek jest wynajmowany, opodatkowane są uzyskany z tego tytułu dochód oraz poniesione wydatki.
 • IRNR – ten podatek dotyczy osób posiadających nieruchomość w Hiszpanii, lecz niebędących rezydentami kraju. Kwota IRNR wynosi 19–24% od uzyskiwanych z jej tytułu dochodów.

 

Sprzedaż nieruchomości w Hiszpanii – podatki

 

Osoba sprzedająca nieruchomość znajdującą się na terenie Hiszpanii jest zobowiązana do zapłacenia podatku od zysków kapitałowych (Plusvalía). Dotyczy on zarówno rezydentów, jak i nierezydentów. Jest on wypłacany lokalnym władzom przez sprzedającego.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat podatków obowiązujących w Hiszpanii, zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i rozwiejemy wątpliwości. Zapraszamy serdecznie!

Jeżeli zaciągamy kredyt hipoteczny to bank wymaga, żeby środki na pokrycie kosztów zakupu , oraz pozostała kwota do pełnej ceny znalazły się przed podpisaniem aktu notarialnego na prywatnym koncie klienta powiązanym z udzielonym kredytem hipotecznym. Najpóźniej 1 dzień przed aktem.


 1. Przy zakupie nieruchomości normalnie płaci sie podatek od przeniesienia praw własności 10%(rynek wtórny) i 10% rynek pierwotny plus koszta notarialne ( od 0,4 do 0,8 proc.), koszt wpisu do Księgi Wieczystej (od 0,02 - 0,4 proc.). Łączny koszt to około 11-13% wartości transakcji w przypadku zakupu z rynku wtórnego i okolo 15/16 % w przypadku zakupu od developera.

  Przy sprzedaży nieruchomości przez nierezydenta notariusz zatrzymuje 3% zdeklarowanej wartości sprzedaży. Jest to nominalny podatek od transakcji sprzedaży
 2. Koszty i opłaty

  Opłata abonentowa za zaopatrzenie w wodę za kwartał wynosi 36, 01 Euro, za elektryczność – 9, 08 Euro każdego miesiąca (3,3 kW).
  Rachunki płacone są automatycznie poprzez obciążanie konta klienta (oczywiście za jego zgodą)
  Wypełnienie deklaracji podatkowej to koszt 140 Euro za pierwszą nieruchomość plus 24 Euro za każdą następną (garaż, działkę, drugie miejsce zamieszkania).
 3. Podatki

  W Hiszpanii funkcjonują dwa coroczne podatki, które właściciele nieruchomości, nierezydenci, zobowiązani są płacić:
  • Impuesto sobre la Renta de no Residentes (rozliczenie roczne dla nierezydentów z tytułu posiadania nieruchomości o przeznazceniu wakacyjnym)–  podatek od nieruchomości o przeznaczeniu wakacyjnym.
  • Impuesto Sobre Bienes Inmuebies (IBI) –  coroczny podatek municypalny, który płacony jest w sierpniu lub we wrześniu i waha się od 150 do 1000 Euro w skali roku, w zależności od wartości oraz położenia nieruchomości.

Forma finansowaniaGotówkaGotówkaKredytKredyt
Rynek Pierwotny Wtórny Pierwotny Wtórny
Podatek od przeniesienia 10% 10% 10% 10%
Notariusz Stawka zależy od wartości nieruchomości

Od 0,4 do 0,8 %
Stawka zależy od wartości nieruchomości* Stawka zależy od wartości nieruchomości* Stawka zależy od wartości nieruchomości*
Podatek skarbowy AJD 1.5% od wartości nieruchomości x 1.5% od wartości nieruchomości i 1.5% od wartości kredytu 1.5% od wartości kredytu
Wpis do księgi wieczystej Stawka zależy od wartości nieruchomości*

Od 0,02 do 0,4%
Stawka zależy od wartości nieruchomości* Stawka zależy od wartości nieruchomości* Stawka zależy od wartości nieruchomości*
Wycena nieruchomości x x 300-500€ 300-500€
Prowizja bankowa za otwarcie kredytu (jednorazowa) x x 1.2 - 2.75% 1.2 - 2.75%
Razem 12.7% 11.2% 16% (wliczona prowizja bankowa 1.2%) 15%

* W przypadku kredytu potrzebne są 2 akty notarialne: AKT KUPNA/SPRZEDAŻY (zawierany pomiędzy kupującym i sprzedającym) i AKT KREDYTU HIPOTECZNEGO (pomiędzy kupującym i bankiem) Notariusz pobiera opłaty za każdy z tych dokumentów. W przypadku zakupu za gotówkę, wszystkie koszty zakupu należy uiścić w ciągu 30 dni roboczych od podpisania aktu notarialnego.