Koszty utrzymania mieszkania w Hiszpanii

Mieszkania w HIszpanii

Piękny kraj, w którym prawie cały czas świeci słońce – taka jest Hiszpania – państwo, które jest atrakcyjne zarówno dla turystów, jak też inwestorów. Znaczne spadki cen nieruchomości będące wynikiem kryzysu gospodarczego sprawiły, że wiele osób zaczęło rozważać zakup domów lub mieszkań w Hiszpanii. Kupując nieruchomość w Hiszpanii możesz nie tylko spędzać swobodnie wakacje w tym kraju, ale też przez pozostały czas wynajmować swoje mieszkanie turystom. Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto jednak dokładnie sprawdzić jakie opłaty będą wiązać się z formalnościami oraz utrzymaniem domu w Hiszpanii.

Dlaczego wato kupić mieszkanie w Hiszpanii?

Hiszpania ceniona jest ze względu na piękne krajobrazy, klimat oraz niskie ceny. To jednak nie wszystkie powody, dla których warto zdecydować się na zakup domu w tym kraju. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w zakup mieszkania w Hiszpanii?
  • Piękna pogoda
W Hiszpanii przez większość roku panuje piękna, słoneczna pogoda. Dlatego spędzanie urlopu w tym kraju jest zawsze dobrym pomysłem. Mając własne mieszkanie, możesz mieć wakacje kiedy tylko zechcesz, a przez pozostały czas je wynajmować zarabiając na jego utrzymanie.
  • Korzystne ceny
Spadek wartości nieruchomości wywołany kryzysem gospodarczym to świetna okazja do zainwestowania w mieszkanie w Hiszpanii. Nadal znaleźć można bardzo korzystne okazje zakupu w turystycznych miejscowościach. Do zamieszkania w tym kraju zachęcają również ceny żywności, a także stosunkowo niskie koszty utrzymania nieruchomości.
  • Pyszne, zdrowe jedzenie
Kuchnia Hiszpanii znana jest ze składników takich, jak warzywa i owoce morza, do których niemalże zawsze dodawana jest oliwa z oliwek. Bardzo popularne są sprzedawane przy ulicach tzw. tapas, czyli niedrogie przekąski, którymi można skutecznie zaspokoić głód. Oprócz tego Hiszpania znana jest z pysznego wina oraz kawy, które wypić można w wielu urokliwych kawiarniach i klubach.
  • Otwarci, przyjaźni ludzie
Hiszpanie znani są ze swojej otwartości. Chętnie spędzają czas z przyjaciółmi, są ekstrawertyczni i uwielbiają dobrą zabawę. Są  też bardzo przychylnie nastawieni do turystów oraz nowych mieszkańców.
  • Bogata kultura i ciekawa rozrywka
Hiszpania jest bardzo zróżnicowana pod względem kultury i tradycji, co jest odbiciem zaszłości historycznych i dawnego podziału na królestwa. Kultura oparta jest w głównej mierze na tradycji katolickiej, i to z nią związanych jest większość obchodzonych lokalnie świąt ludowych, które zachwycają swoją oprawą.  
  • Wysoki standard życia

Wiele osób, szczególnie starszych, wybiera Hiszpanię ze względu na wysoki standard opieki zdrowotnej. Dla większości emerytów usługi zdrowotne są bezpłatne. Ponadto system opieki zdrowotnej jest jednym z najlepszych na całym świecie. Stosunkowo niskie koszty utrzymania sprawiają, ze ludzie mogą więcej wydać na przyjemności.

Opłaty po zakupie nieruchomości

Jeśli zdecydujesz się na zakup mieszkania w Hiszpanii, musisz pamiętać o dopełnieniu niezbędnych formalności z tym związanych. Przede wszystkim konieczne jest opłacenie podatku od nieruchomości oraz uregulowanie kosztów notarialnych, a także opłat związanych z zarejestrowaniem nieruchomości.  

Koszty utrzymania nieruchomości

Czynsz w Hiszpanii

Hiszpański czynsz mieszkaniowy, czyli Comunidad de vecinos, musi być opłacany przez każdego właściciela nieruchomości należącej do tzw. strefy urbanizacji, a także właściciela mieszkania w bloku lub apartamentowcu. W skład czynszu wchodzą opłaty za utrzymanie części wspólnych (zieleni, utrzymania czystości na osiedlu, na klatkach schodowych itp.) oraz składka na fundusz remontowy. Wysokość czynszu uzależniona jest w głównej mierze od strefy urbanizacji – najdroższe będą te o wysokim standardzie.

Prąd i woda

Opłata za media rozliczana jest przede wszystkim na podstawie zużycia prądu i wody. Jednak w przypadku rachunku za wodę do kwoty doliczany jest także koszt wywozu śmieci, odprowadzenia ścieków oraz oświetlenia ulic. Rachunki za wodę w większości regionów przesyłane są raz na trzy miesiące. Rachunek za prąd generowany jest raz na miesiąc. Co ciekawe, większość firm dostarczających prąd w Hiszpanii ma swoje aplikacje mobilne, w których można kontrolować wysokość rachunków. Może być to bardzo pomocne, ponieważ bardzo często nie ma się dostępu do liczników energii elektrycznej ze względu na to, że znajdują się w pomieszczeniu, do którego wstęp ma wyłącznie zarządca nieruchomości. Warto wiedzieć, że w przypadku rachunków za prąd trzeba również liczyć się ze znacznymi kosztami związanymi z posiadaną klimatyzacją lub ogrzewaniem podłogowym.

Ubezpieczenie

Wykupienie ubezpieczenia nieruchomości w przypadku hiszpańskiego mieszkania jest tak samo ważne, jak w przypadku polskiego. Dobrze jest w ten sposób zabezpieczyć dom i mienie.

Podatek od nieruchomości

Każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do płacenia raz do roku podatku czyli: Impestos sobre Bienes Inmuebles en Espana, który powinien zostać uiszczony w urzędzie. Wysokość podatku wyliczana jest na podstawie regionu, lokalizacji oraz wspólnoty autonomicznej Hiszpanii, do której należy nieruchomość. Najmniejsze koszty obowiązują w przypadku kawalerek (100-150 euro).

Zarządca nieruchomości

Skorzystanie z usług zarządcy nieruchomości to rozwiązanie dla tych, którzy czują się przytłoczeni wszystkimi formalnościami związanymi z zakupem nieruchomości w Hiszpanii. Zarządca, za odpowiednią opłatą, zajmie się kwestiami formalnymi oraz opłatami.  

Jak wynająć mieszkanie?

Zakupione mieszkanie w Hiszpanii można z łatwością wynająć turystom korzystając z popularnych portali z ogłoszeniami, takich jak AirBNB, czy Booking. Warto wtedy dokładnie opisać ofertę oraz zadbać o odpowiedniej jakości zdjęcia – najlepiej wykonane szerokokątnym obiektywem. Tego typu fotografie lepiej oddają rzeczywistą przestrzeń mieszkania, a także lepiej sprzedają. 

  Mimo wszystkich kosztów utrzymania, zakup domu pod wynajem w Hiszpanii to bardzo dobra inwestycja.