Czy inwestycja w nieruchomości za granicą to dobry pomysł?

Posiadanie własnego apartamentu lub innej nieruchomości mieszkalnej w słonecznej Hiszpanii jest marzeniem wielu osób. Niestety, przeszkodą do jego spełnienia może być strach przed dokonaniem tak dużej inwestycji za granicą. Wiele osób odczuwa obawy odnośnie bezpieczeństwa takiej inwestycji oraz wysokości jej kosztów. Całe szczęście, wystarczy wziąć pod uwagę kilka czynników, by obliczyć koszty, rozwiać wszelkie wątpliwości i stać się właścicielem nieruchomości położonej nieopodal słonecznej plaży.

Zakup apartamentu za granicą różni się od zakupu nieruchomości w Polsce. Podczas, gdy w naszym kraju istotna będzie głównie atrakcyjność danego miasta oraz dzielnicy, w przypadku nieruchomości zagranicznych ważną rolę będzie odgrywać także sytuacja polityczna danego kraju. Należy pamiętać, że w krajach, w których sytuacja jest niestabilna, ceny będą najbardziej atrakcyjne. Niestety ryzyko inwestycji będzie znacznie wyższe. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest inwestowanie w nieruchomości w krajach należących do Unii Europejskiej, zwłaszcza tych, w których nieruchomości nie odzyskały swojej wartości od czasu kryzysu w roku 2008. Wśród tych krajów znajduje się np. Hiszpania. Sytuacja polityczna jest w niej stabilna, a ceny nieruchomości nie odbiegają od tych znajdujących się np. w Warszawie.

Chcąc maksymalnie ograniczyć ryzyko, powinniśmy wybierać obiekty, które zostały już wybudowane. Uzyskanie informacji na temat wiarygodności zagranicznego dewelopera jest znacznie trudniejsze. Jeśli budynek jest już ukończony, ryzyko utraty pieniędzy będzie dużo mniejsze. Bezpieczeństwo może nam zapewnić skorzystanie ze sprawdzonych ofert doświadczonej agencji.

Bardzo ważne, by na etapie planowania wziąć pod uwagę wszystkie koszty. Należy zapoznać się z lokalnym prawem i zdobyć informacje na temat wszystkich podatków oraz niezbędnych opłat. Niezbędne jest także poznanie kosztów utrzymania apartamentu. Na tym etapie warto wziąć pod uwagę także ryzyko walutowe. Wartość złotówki, w stosunku do waluty innego kraju, ulega zmianom. Aktualny kurs walutowy będzie miał ogromny wpływ na opłacalność inwestycji.

Chcąc się maksymalnie zabezpieczyć, warto skorzystać z pomocy pośrednika, który dobrze zna tamtejszy rynek i będzie mógł posłużyć nam cenną radą i doradzi, w jaki sposób możemy zminimalizować ryzyko.